These delivery services for meals are perfect for professionals and parents with busy schedules who don’t want to drive to the store. A meal kit delivery sarma recept kulinarika service will supply you with ideas and recipes to cook and then deliver them to your residence weekly.

There are many meal delivery services that provide mealswith their individual take on the idea. There are a variety of options, including vegetarian, Mediterranean, and family-friendly alternatives. It’s not easy to choose the right one for you.

We’ve put together an inventory of the most popular meal delivery services to help you to select. Take off your chef’s hat and set out to prepare dinner.

Purple Carrot

Purple Carrot is a subscription-based meal delivery service which uses 100 percent plants. It makes it simple to cook vegan meals at home using Purple Carrot. Each box is a chance to try something different. Every box comes with easy-to-follow directions, fresh, top-quality ingredients, and precisely measured recipes. The menu for the week is a a variety of delicious plant-based meals including breakfast, dinner and lunch. The meals can be more complex and could last up to 45 minutes.

Prices can vary based on the frequency you consume them and the number of times per week. Prices begin at:

Plan for 2 persons with three meals a day: $11.99 for each portion ($71.94 per week).

4 person plan: $9.99 per portion (119.88 per semaine)

Sun Basket

Sun Basket delivers fresh, USDA Certified Organic and sustainable ingredients right to your doorstep. Customers with dietary restrictions such as gluten-free, low-carb diabetic-friendly vegan, vegetarian or paleo may receive assistance from the business. Sun Basket offers a variety of meals, and breakfast, lunch and snacks to help you get through the day (for additional cost).

They are also able to donate to Feeding America and local food banks.

Prices vary depending on how many meals are ordered. Prices vary from:

For 2 persons, you can plan to spend $12.99 per person and 2 meals ($51.96 daily total).

4 person plan, 4 recipes per week: $10.99

Blue Apron

Blue Apron’s chef-designed recipes include Mediterranean-inspired meals, one-pan meals, and classic dishes. Blue Apron only uses responsibly-sourced premium ingredients such as fresh produce, sustainable seafood and unique spice blends. You will be happy to learn that some of their recipes contain Beyond Meat protein if you like this trend. The recipes take between 25 to 45 minutes to prepare and cook. They are then changed each week. Each recipe is averaging 500-800 calories per portion.

Alert! You can now order wine bottles with your purchase. Cheers!

Prices will vary depending on how many items you buy. Prices begin at

2 person plan Two meals per week, $9.99/meal (47.95 total weekly).

4 person plan 4 person plan, 4 meals per week, $7.49 each ($119.84 total).

Hello Fresh

Hello Fresh is America’s largest retailer of meal-kits. These kits are simple to follow and include clear nutritional information and high-quality ingredients that come from farms. They also offer convenient meal kits that can be kept inside your fridge. This is great news especially for those who are using small appliances. Hello Fresh is unique in that they have a registered dietitian on staff who will assist them to create all their meals. You will also find the most comprehensive nutritional information on their website as well as recipe cards.

Prices are based on quantity of items ordered and begin at:

Plan for two people with 3 meals per week: $8.99 (53.94 weekly total).

Plan for 4 people with 3 meals per week. $7.49 per person (89.88 weekly total).

Home Chef

The Home Chef’s Fresh and easy meal plan helps you cook at home with ease. The meals are prepared, portioned, and ready for cooking , it requires only minimal clean-up. I’ve joined! It is possible to make quick meals by preparing ready-to-eat meals. The recipe cards also include information on wine and beer pairings, calories, fats , and fiber.

Prices are based on number of items purchased and start at:

Two people can plan a meal that eat 2 meals every week: $9.98/meal (39.89 weekly total).

6 person plan: $9.95 per week, 6 recipes (total $358.20/week)

Advertisement